УДАРНА ВЪЛНОВА ТЕРАПИЯ

Ударната вълнова терапия използва пневматично генерирани ударни вълни с ниска честота (5-20 Hz) и налягане (1-5 бара), които се нанасят около вече съществуваща, хронична травма. Това кара организма да възобнови своите естествени оздравителни процеси в засегнатата зона. По този начин неинвазивно и без болкоуспокояващи ,безопасно и ефективно решение за пациенти за широк спектър от мускулно-скелетни заболявания.
Ударно вълнова терапия се прилага с помощта на апарат със специален накрайник, който позволява генерираните ударни вълни да достигнат до още по-голяма дълбочина и да разкрият най-голямото предимство на терапията – моменталното и дълготрайно облекчаване на хроничната болката на пациента.
Начинът, по който шокуейв действа, е прост - акустичните вълни образуват „лъжливи“ микротрамви около хроничната. Те са само привидни, тъй като пациентът не усеща болка или дискомфорт, но в същото време организмът задейства естествените оздравителни процеси в засегнатата област. Метаболизмът се повишава и засилва отделянето на растежни фактори, които образуват нови кръвоносни съдове. Те, от своя страна, започват да доставят повече кислород и хранителни вещества в засегнатата зона, стимулирайки оздравяването на болните тъкани.
ФИЗИОЛОГИЧНО ДЕЙСТВИЕ:
-
Увеличава проницаемостта на клетъчната мембрана
-
Стимулира микроциркулацията
-
Намалява немиелинизираните нервни влакна
-
Усилва метаболизма и ангиогенезата
-
Противовъзпалителен ефект и антибактериално действие
-
Образува растежни фактори (епителни, съдови, костни, колагенни) – стумулира регенерацията на тъканите и оздравителния процес в сухожилията
-
По-продължителен обезболяващ ефект (GATE-теория)
Отделно от своите основни ефекти, ударно-вълновата терапия повишава производството на колаген (което кара кожата да изглежда по-млада и стегната).Редуцира възпалението на тъканите.Разсейва натрупванията от калциеви соли (калцификати).
Някои от най-честите хронични индикации, при които се използва ударно-вълнова терапия, са: болезнено рамо (синдром на замръзналото рамо), синдром на карпалния тунел, калциране на раменната става, тенис лакът (лателарен епикондилит), коляно на скачача (пателарен тендинит), и др.
ПОКАЗАНИЯ
-
Калцифициращ тендинит на рамото
-
Плантарен фасциит/Шия на петата/
-
Латерален епикондилит (тенис лакът)
-
Медиален епикондилит (голф лакът)
-
Раменни тендинити (замръзнало рамо)
-
Тендинит на Ахилесово сухожилие
-
Несрастващи фрактури
-
Стресови фрактури
-
Асептична некроза на бедрената глава
-
Дегенеративни ставни заболявания
-
Лечение на труднозаздравяващи рани
-
Мускулен спазъм при централно-нервни увреди
-
Лечение на целулит
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
-
Смущения в коагулацията
-
Пациенти на антикоагулантна терапия
-
Бременност
-
Върху епифизите на растящите кости при деца
-
Остро възпаление на тъканите
-
Тумори
-
Пейсмейкър
-
Не се прилага в областта на белодробна тъкан
-
Не се прилага върху главен и гръбначен мозък